x
Super
92%

Už sme tam boli a vrátili sme sa. Super wellness, veľmi dobré a chutné večere, personál, pobyt bez výhrad.

Logo Zľavomat

Tipy na výlety

Aquatermal Strehová leží v krásnom prostredí Novohradu s množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Spestrite si váš pobyt dobrodružstvom, alebo výletom na niektorú z blízkych pamiatok.

 

 

Splav rieky Ipeľ

Jednodenný splav Ipľa je ideálnym spestrením letnej dovolenky v oblasti Novohradu. Splavuje sa tých najatraktívnejších 10 km rieky Ipeľ na hornom úseku Ipľa medzi obcami Holiša a Kalonda. Celý splav trvá približne 3 hodiny a je vhodný aj pre začiatočníkov, kamarátov, rodiny s deťmi, ale aj na firemné akcie. Všetky potrebné informácie sa dočítate TU.

 

Cykloturistika

Milovníci cyklo športu môžu využiť služby novej požičovne elektrobicyklov a spoznať tak región Novohrad. Cyklopožičovňa sa nachádza priamo v areáli termálneho kúpaliska, v Turisticko - informačnom centre, hneď pri vstupe na parkovisko. Aktuálny cenník nájdete TU . Odporúčame cyklookruh Balassa - Madách, ktorý začína a končí v Dolnej Strehovej. Všetky zaujímavosti tohto okruhu, ako aj mapku na stiahnutie nájdete na stránke NOVOHRAD 

 

Kaštieľ I. Madácha – 2 km

Priamo v obci Dolná Strehová sa nachádza kaštieľ I. Madácha s expozíciou venovanou životu Imre Madácha.

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku je špecializované múzeum SNM s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré sa zameriava na dejiny a kultúru Maďarov na Slovensku. Poslaním múzea je cieľavedomé získavanie, ochraňovanie, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie múzejných zbierok a fondov dokladajúcich dejiny a vývoj hmotnej a duchovnej kultúry maďarského etnika na Slovensku. Múzeum sídli v priestoroch obnovenej Brämerovej kúrie na Žižkovej ulici č. 18 v Bratislave. Vysunuté expozície má múzeum v Dolnej Strehovej a v Sklabinej.

Kaštieľ, ktorý prešiel v rokoch 2010-2013 kompletnou rekonštrukciou v rámci slovensko – maďarského úniového projektu ,,Naše spoločné dedičstvo: Madách“, sa právom stal nielen súčasťou dedičstva Maďarov, ale celej Európy. Literárnohistorická výstava v kaštieli si v 11-nástich sálach pripomína život Imre Madácha a jeho svetoznáme dielo Tragédia človeka.

Imre Madách sa narodil 21. januára 1823, tri týždne po narodení Sándora Petőfiho, v miestnom kaštieli. Jeho otec sa volal rovnako Imre, matka Anna Majtényi. Básnik mal štyroch súrodencov: Máriu, Annu, Károlya a Pála. Otec Imreho Madácha zomrel v roku 1834, keď mal jeho syn – básnik iba 11 rokov. Vo svojej rodine básnik videl príklad k vlastenectvu a vzťah ku kultúre. V roku 1837 ukončil gymnaziálne štúdiá, skúšky absolvoval vo Váci. Nemal ani 15 rokov, keď začal študovať v Pešti na filozofickom odbore. V rokoch 1839 – 1840 sa dal na štúdium práva.

Secesný kostol v Muli – 8 km

Tento stavebný unikát sa nachádza v obci Muľa a pravdepodobne bol takto postavený ako prvý na území niekdajšieho Rakúsko - Uhorska. Systém montovanej konštrukcie železobetónovej strechy podľa odborníkov predbehol najmenej o dvadsať rokov francúzsku a taliansku techniku v oblasti sakrálnych stavieb.

Hrad Modrý Kameň – 16 km

Hrad Modrý Kameň postavila v 12. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Pochádza z nej významný básnik renesancie a protiturecký bojovník Bálint Balassi /1554-1594/. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému Štátu v roku 1923.

Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, prírodnou rezerváiou Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.

SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, ktoré tu má svoje sídlo, sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, vývoj detskej hračky z konca 19. storočia až po súčasnosť. K zaujímavým aktivitám múzea patrí Bábkarský festival Modrý Kameň – prehliadka bábkarských súborov zo Slovenska a zahraničia, spojená s tvorivými dielňami. Nesmiernej obľube sa tešia „Nočné prechádzky na hrade Modrý Kameň“ spojené s divadelnými predstaveniami, bohatým kultúrnym programom a živou prezentáciou expozícií múzea. Slávnostná sieň v barokovom kaštieli sa využíva aj na účely konferencií, seminárov, svadobných obradov a slávnostných zasadnutí s podaním občerstvenia v historickej banketnej miestnosti.

Zámocký hotel Galicia Nueva v Haliči – 20 km

Národná kultúrna pamiatka renesančno-barokový zámocký hotel*** otvoril svoje brány v roku 2016 po desiatich rokoch rekonštrukčných prác. Nachádza sa v dedinke Halič, osem kilometrov vzdialenej od mesta Lučenec. Návštevníci majú možnosť navštíviť vynovenú pamiatku a využiť gastronomické služby zámockej reštaurácie Rosalia, kaviarne Arcadia, vinárne Nicolaus, knižnicu, či priestor s terasou a nádherným výhľadom na široké okolie Haliče. Krásu a pokoj okolitej prírody si návštevníci môžu vychutnať v zámockom parku a lesoparku s rybníkom.

Synagóga v Lučenci – 25 km

Lučenecká židovská synagóga patrí medzi najväčšie na Slovensku. Bola postavená v secesnom štýle v rokoch 1924 - 1926 pod vedením maďarského architekta Leopolda Baumhorna. Synagógu v Lučenci tvorí mohutná budova s dvojvežovou fasádou a kopulou nad centrálnym priestorom. Od svojej rekonštrukcie je využívaná ako multikultúrny priestor a je v nej sprístupnená stála expozícia židovského kultúrneho dedičstva.

Mestský park v Lučenci – 25 km

Mestský park patrí k obľúbeným rekreačným miestam v Lučenci. Je vybudovaný v netradičnej kombinácii francúzskeho, anglického a krajinského záhradného slohu a je plný veľkého množstva vzácnych drevín. Patrí medzi najkrajšie a najhodnotnejšie mestské parky na Slovensku.

APIPRODUKT s.r.o. – 23 km

Len 23 kilometrov od Dolnej Strehovej v obci Želovce sa nachádza firma APIPRODUKT s.r.o., ktorá sa zaoberá spracovaním včelieho vosku a voštín, výrobou medzistienok a predajom včelárskych potrieb od jednoduchého včelárskeho náradia až po profesionálne stroje a zariadenia používané pri práci so včelami. O kvalite týchto výrobkov svedčí množstvo spokojných zákazníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky ako aj zo včelárskej veľmoci - Maďarska. Viac zaujímavých informácií sa dozviete na stránke : www.apiprodukt.eu

Hrad Divín – 30 km

Divín je zrúcanina gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín. Hrad bol postavený bol v 13. storočí na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. V roku 1559 bolo vybudované nové predhradie s modernými obrannými prvkami. Ani tieto opatrenia však nezabránili, aby ho v roku 1575 dobyli Turci, ktorí ho okupovali až do roku 1593. Hradu sa stali osudnými lúpežné výčiny jeho majiteľa Imricha Balassu – roku 1683 ho cisárske vojská dobyli a podpálili.

Hrad Divín aj s Podhradím pôvodne patrili do Novohradskej stolice. Územie stolice delí výrazná intravulkanická brázda na dve časti. Severná, slovenská časť Novohradu leží na Krupinskej planine, na Otrôžkach a v Slovenskom Rudohorí, južnú, prevažne maďarskú časť, vypĺňa Cserhát.

Múzeum histórie obce Divín, Zichyho kaštieľ – 30 km

Renesančný kaštieľ, ktorý stojí pod hradným kopcom bol postavený v roku 1670. Do roku 1945 ho vlastnil rod Zichy. Po vojne tu sídlila Lesná správa a JRD. Od roku 2011 do 2015 prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou a v súčasnosti je v ňom zriadené Múzeum histórie obce Divín, ktoré vo svojich expozíciách ponúka návštevníkom dejiny obce, hradu a kaštieľa ako aj prírodné krásy okolia Divína. Nádvorie kaštieľa ponúka aj príjemný priestor na oddych.

Fiľakovský hrad – 34 km

Fiľakovský hrad bol stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad mestom Fiľakovo. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242, kde sa píše, že Fiľakovský hrad odolal Tatárskym nájazdom. Hrad vlastnili viacerí majitelia, medzi nimi aj Matúš Čák Trenčiansky.

Pôvodný hrad tvorila v 12. storočí štvorboká veža, obvodový múr s palácom na juhozápadnej strane a pravdepodobne val s palisádami. Počas prestavby v roku 1551 bol hrad rozšírený o stredný hrad s dvojicou mohutných pentagonálnych bášt. Dolný hrad zabezpečovali tri polygonálne bašty a dve vežové brány s padacím mostom a 10 metrov hlbokou priekopou. Súčasťou prestavby bolo aj vybudovanie mohutných mestských hradieb s bránami a rondelmi.

Z mestského opevnenia sa zachovala jediná bašta. Dolný hrad bol pohltený mestom, zachovala sa len časť nádvoria. Hrad vyhorel v roku 1682 počas obliehania a odvtedy je v ruinách.

Hrad Šomoška – 39 km

Hrad Šomoška, vybudovaný z netradičných šesťbokých čadičových stĺpov je unikátom medzi slovenskými hradmi. Hrad postavený z netradičných bazaltových stĺpov je na Slovensku skutočnou raritou, a jeho malebnosť ho radí medzi naše najkrajšie hrady. Leží na maďarskej hranici pri obci Somoskó. Hrad bol postavený začiatkom 14. storočia rodom Kačičovcov. V roku 1323 daroval kráľ Karol-Róbert hrad Tomášovi Széczényimu. Za jeho éry bol hrad rušným centrom spoločenského života.

Pôvodný základ hradu predstavovala stavba, ktorá hradbou uzatvárala relatívne malé trojuholníkové nádvorie. V 15 storočí, kedy sa rozšírili palné zbrane, boli k hradu pristavané k vrcholom trojuholníkového tvaru bašty. Na západe to bola mohutná valcová delová bašta, na juhu podkovovitá bašta a na severe okrúhla vstupná bašta. Za pretrvávajúcej hrozby tureckých útokov v polovici 17. storočia bol hrad doplnený terasou na delostreľbu.

V súčasnosti je Šomoška vyhlásená, za Národnú prírodnú rezerváciu. Okrem romanticky pôsobiaceho stredovekého hradu tu môžete nájsť aj Slovenský unikát tzv. Kamenný vodopád a kamenné more.

Zrúcanina hradu Čabraď – 55 km

Čabraď (známy aj pod názvom Litava) je zrúcanina gotického hradu, ktorý bol postavený uprostred Krupinskej planiny pri obci Čabradský Vrbovok. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 13 storočia - v tom čase plnil dôležitú funkciu pri ochrane ciest, ktoré viedli k slovenským banským mestám. Neskôr sa z neho stala protiturecká pevnosť, ktorá úspešne ubránila početným nájazdom Turkov. V 17. storočí hrad získali Koháryovci, ktorí ho v roku 1812 podpálili. Od tej doby hrad pustne.

 

Zdieľajte tento článok s priateľmi

Máte už rezervovaný váš pobyt?

#aquatermal

Rezervovať priamo

Vedeli ste, že pri online rezevácii priamo na našom webe nakúpite pobyt najvýhodnejšie? Všetky najlepšie akcie a zľavy nájdete vždy na našom webe. Vyskúšajte si priamu rezerváciu už aj so zabezpečenou online platbou. Vyberte, vyskladajte a nakúpte priamo na našom webe.